Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V metalcoreu jsem poslední dobou konzerva. Nemám rád všechny ty nové trendy kapelky, které „ten můj metalcore“ umazaly klavírem, melodickými vokály a popem. Výjimek je jen pár. Poslední dobou mezi takové patří například i australští NORTHLANE, které jsem před pár měsíci sice propásl na jejich zastávce v Praze po boku PARKWAY DRIVE, ale o to víc jsem si krátce poté zamiloval některé jejich skladby. NORTHLANE jsou vlastně prototypem mladé metalcoreové vlny. Skvělá čistá produkce, melodické vsuvky, elektronické domalovánky hutných riffů. Záplavu takových kapel ignoruji. Znějí stejně. Navíc mi špiní můj oblíbený žánr toxickým nánosem. Proč o nich tedy vlastně píši? Co je zde jinak? Mají hloubku. Jsou epičtí. Dokáží gradovat. Vystavět skladby, které nepůsobí jako x-tá kopie x-té kopie podobných kapel.
„Node“ je pomalejší než minulé album „Singularity“. Minulost této kapely nastavila laťku celkem vysoko a sestava byla nucena projít velkou změnou, a to sice na postu zpěváka, kdy Adriana Fitipaldese, který byl v kapele od počátku, nahradil novic Marcus Bridge. A jak to dopadlo? Aktuální materiál obstál se ctí. „Node“ je éteričtější a rockovější. Ještě více se tu proplétají hutné riffy s vesmírně relaxačními plochami kytar a řvaný vokál s melodickými popěvky. Je zde méně dravé progrese, ale i přesto skladby nejsou fádní. Mají silná místa. Mají vnitřní pětí. Jednoznačně z mladé generace melodických metalcoreů jedna z nejzajímavějších formací.
Rozhodně dobrá deska od velmi slušné kapely. Zpočátku se mi to sice moc nezdálo, vadilo mi jak ubrali na plynu a hutnosti. Postupem času to ale vyzrálo. Kapela umí napsat docela kvalitní a promyšlené skladby a vše je ideálně nazvučeno. Za lepší považuji první polovinu desky. Ale každopádně na Singularity to nemá.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.